5W-30 (3.5)
HTHS >3.5cP: a nagy igénybevételű kereskedelmi alkalmazások (API CK-4) és az európai könnyű motorok (ACEA A3/B4, C3, C4) teljesítményéhez. Fontos megjegyezni, hogy a minimum 3.5cP ugyanaz a határ, amelyet a SAE ír elő minden 0W-40, 5W-40 és 10W-40 viszkozitású olajra, ami inkább ezekhez a viszkozitási osztályokhoz hasonlítja a viselkedését ennek a „30”-as típusnak, mint a hatékonyabb testvéréhez.
Fontos megérteni, hogy a motorolajok azonos viszkozitási osztályúak lehetnek, de eltérő HTHS viszkozitással rendelkezhetnek. Ezért elengedhetetlen az eredeti gyártó (OEM) által ajánlott kenőanyag használata a motor megfelelő védelmének vagy hatékonyságának biztosítása érdekében.
A „30”-as osztály a magas hőmérsékleten, 100°C-on mért viszkozitásra utal, amely a motorolaj átlagos hőmérsékletét tükrözi. Ezt az olaj kinematikai viszkozitásaként (KV) ismerjük – az az idő, amely alatt egy meghatározott mennyiségű kenőanyag a gravitáció hatására átfolyik egy csövön, ami meglehetősen irreleváns a motorban való viselkedés szempontjából.
Van azonban egy másik fontos típusú viszkozitás magas hőmérsékleten: a magas hőmérsékletű és nagy nyírási sebességű (HTHS) viszkozitás.
Az iparági konszenzus az elmúlt 25 évben az, hogy a 100°C-on mért kinematikai viszkozitás nem tükrözi hűen a motor hatékonyságát vagy védelmét, éppen ellenkezőleg, a 150°C-on mért HTHS dinamikai viszkozitás hitelesen utánozza a motorban lévő üzemi körülményeket. A motor kopásra leginkább hajlamos részei magas hőmérsékleten és nagy nyírási sebességen működnek. A HTHS dinamikai viszkozitás a jelenlegi iparági szabvány, amely a legjobban előrejelzi a folyadék viselkedését ezekben az üzemi körülmények között, a magasabb érték vastagabb olajfilmet jelent. Minél kisebb a mért szám, annál kisebb az áramlási ellenállás és annál nagyobb az üzemanyag-fogyasztás hatékonyságának várható előnye.
A SAE, az ACEA, az ILSAC és az API a 3.5cP-t fontos határnak tekinti.